contact us
man with phone on the sofa

מה מראים הנתונים
העסקיים מ-4 חודשי קורונה ברחבי העולם

eyal blog

אייל מרקוס, מנכ”ל משותף

ספלאש – שיווק דיגיטלי חכם

eyal blog

אייל מרקוס, מנכ”ל

ספלאש – שיווק דיגיטלי חכם

מה קרה דיגיטלית בכל מדינה שבה התפשטה הקורונה? מדהים לראות מה הנתונים מראים מהחודשים האחרונים בסין, איטליה, ארה”ב ועוד. ליקטנו נתונים ובדקנו אילו תעשיות עסקיות משתנות, אילו פורחות והיכן יש הזדמנויות.

התקופה ההזויה מספקת לנו הזדמנות נדירה – לראות מגמות דיגיטליות מתרחשות במדינות שונות, בדפוס דומה אבל כל מדינה נמצאת במקום אחר על הגרף. וכל זה מתרחש בלייב. היכן ישראל תהיה עוד חודש בדפוסי השימוש הדיגיטליים? תסתכלו על איטליה לפני שבועיים וסין לפני חודשיים.

דבר אחד צועק מהנתונים – אם יש לכם אפליקציה – זה ככל הנראה זמן מדהים לפרסם אותה. אנשים חיים בימים האלה בתקופה שבה העולם האמיתי הרבה פחות נגיש מהאינטרנט.

כל אפליקציות העסקים, הלימודים, המשחקים, החברתיות, הבידור, שליחויות מזון, פיננסים, בריאות נפשית ופיזית ודייטינג – חוות בחודשים האחרונים קפיצה גדולה למעלה בהורדות ובשימוש. את הדפוס רואים בכל מדינה שבה הקורונה מתפשטת. התחומים הללו היו גם כך בעליה, וכעת קיבלו דחיפה מטורפת. במאמר תוכלו לקרוא מספרים – ומדהימה הקפיצה בכל מדינה שבה החלה הקורונה להתפשט. אל תפספסו.

תחומי התיירות, טיסות העסקים, התרבות והכנסים ירדו בתוך מספר שבועות בכל העולם לרמת פעילות אפסית. השינוי קורע הלב הזה גרר איתו שינוי אדיר בכל התרבות העסקית העולמית. מספיק שתראו למטה מי האפליקציה המובילה בהורדות בישראל בימים האלה, ותבינו את השינוי. 

חברות B2B – טרנספורמציה דיגיטלית בכח הקורונה
תעשיית הכנסים נפגעה אנושות בחודשים האחרונים ברחבי העולם, ואיתה היכולת של חברות B2B לפגוש לקוחות קיימים ולהגיע ללקוחות חדשים.
תעשיית הכנסים בסין עוד לא התחילה ממש להתאושש, מה שאומר שזה מספר חודשים שחברות B2B ברחבי סין יוצרות קשרים ומנהלות מערכי שיווק ומכירה ותמיכה באמצעים דיגיטליים – פנימית בסין ומול כל העולם. גם פה בארץ – סביר שגם בעוד חודש, וגם בעוד חודשיים, לא תמצאו את עצמכם.ן באיירפורט סיטי בכנס אדיר מימדים. הפניה ללקוחות קיימים, גיוס לידים ולקוחות חדשים, וחלק מתהליכי המכירה והתמיכה יהפכו להיות דיגיטליים.
מי שיצליח להתאים מוצרים ושירותים לזמנים האלה (או חברות כגון סיסקו, מייקרוסופט ועוד, שיש להן בפורטפוליו מוצרים מתאימים – Webex, Teams) – זה הזמן להתחיל ולקדם וובינרים, מיטאפים טכנולוגיים ואפילו כנסים וירטואליים, במקביל לקמפיינים דיגיטליים וקידומי תכנים בלינקדאין, גוגל, פייסבוק ועוד. מדברים כבר כמה שנים על טרנספורמציה דיגיטלית – הנה הקורונה כופה על העולם ובמיוחד על חברות ה-B2B טרנספורמציה דיגיטלית מהירה, ובכח השיעול.

מובייל, מובייל, מובייל
כמות ההורדות והשימוש באפליקציות (בחלק מהקטגוריות) מזנקים בכל מדינה שהקורונה תפסה בה אחיזה.
לפי מידע שניתחו ב- App Annie, השימוש במובייל בסין קפץ ב-30% בפברואר לעומת הממוצע ב-2019. באיטליה קפץ ב-11%. בפברואר. נחכה למספרים העכשוויים, שיראו באופן ודאי שהשימוש קופץ בעשרות אחוזים, ובאופן טבעי.
ראו את נתוני השימוש היומי במובייל לפי מדינות וסבבי הדבקה:

בחזית הקפיצה בנתוני הורדת אפליקציות עומדות האפליקציות העסקיות והלימודיות.
Zoom Cloud Gatherings היא הראשונה באפליקציות העסקיות. ובחלק מהשווקים היא האפליקציה הפופולרית ביותר מכל הקטגוריות (!).

זה, אגב, דירוג האפליקציות המובילות בישראל ב-Play Store, (נכון ל-21 במרץ בערב):

גם אצלנו Zoom הראשונה בהורדות מכל האפליקציות.

מובייל גיימס, שירותי וידיאו וסושיאל:
הקטגוריות המזנקות הבאות הן של הגיימינג במובייל, שידורי וידאו בסטרימינג (יו-טיוב שולטת בהורדות כרגע), וכמובן – סושיאל מדיה.

זהו דירוג האפליקציות לסטרימינג של וידיאו לפי App Annie:

אוכל!
שימוש והורדה של אפליקציות של משלוחי מזון (ממוצרי מזון ועד טייק אוויי) גם הם מזנקים בכל מדינה נפגעת קורונה.
הורדת ושימוש באפליקציות המשלוחים בארה”ב, למשל, זינקו בשבועות האחרונים בעשרות אחוזים. ראו את המחקר שעשתה חברת Apptopia, על שלוש אפליקציות לשליחת מוצרי מזון (Shipt, Instacart, Walmart Grocery):

כסף, כסף, כסף
צמיחה נוספת רואים בכל עולם האפליקציות הקשור בפיננסים. בתקופה כזו של חוסר ודאות כלכלית, אנשים גם זקוקים לגישה מהירה ומהמובייל לפרטים הפיננסיים שלהם, וגם רוצים לשמור את הדלת אל הכסף פתוחה בכל זמן, כשהם מבינים שהסניף היום רחוק יותר מתמיד.

בניתוח של AppAnnie ניתן לראות כי בשווקי יפאן, ד. קוריאה, ארה”ב וסין השימוש באפליקציות פיננסים צמח בעשרות אחוזים בשבוע הראשון של מרץ (יחסית לשבוע האחרון של 2019).

בריאות נפשית ופיזית
אפליקציות של Tele-Medecin, כמו גם אפליקציות של בריאות נפשית ופיזית, הולכות ומזנקות בכל מדינה נפגעת קורונה. HeadSpace (אפליקציית המיינדפולנס המובילה בעולם. היא מעולה, תנסו) – דיווחה על זינוק של 90% בזמן השימוש בה בשבוע הראשון במרץ, לעומת השבוע הקודם, בארה”ב.

סיום סיומת

זה די נדיר לראות שינויים בדפוסים דיגיטליים בהיקף כזה, בזמן קצר כל כך, ובטווח שונה בכל מדינה (צורת השינוי דומה, כל מדינה בשלב אחר בגרף השינוי הזה). אנחנו לא יודעים אם שמתם לב, אבל הנתונים והדפוסים שצצים מהחודשים האחרונים מדהימים אותנו. המין האנושי משנה דפוסים, וזה קורה מהר, ועכשיו.

 

לקריאה נוספת:

https://tcrn.ch/2UBbcW7

https://bit.ly/3bqCAx0

https://bit.ly/3ahXpup

https://bit.ly/2UD0AG6